- 33 Yılı Aşkın Tecrübe
- Profesyonel Kadro
- Dinamik İş Gücü
- Katılımcı ve Yaratıcı Anlayış
- Yönetim Anlayışı
- Kurumsal Yapı
- Güvene Dayalı İletişim
- Müşteri Memnuniyeti
- Ürün ve Hizmet Kalitesi
BDFORM CTP / Kompozit / Fiberglass Tasarım ve Proje Uygulama Atölyesi
Copyright 2013
| BDFORM |
Bdform Proje Uygulama Atölyesi
KOMPOZİTLER ( Takviye Edilmiş Plastik Malzemeler )

NİYE TERCİH EDİLMEKTEDİR?

Kompozit ürünlerin günümüzde mühendisler, tasarımcılar, üreticiler ve yöneticiler tarafından yaygın olarak kabul görmesindeki en önemli etken sunduğu değişik performans avantajlarıdır. Kompozit malzemeler tüketiciler ve üreticilerin kullanımında çeşitli faydalar sağlamaktadır. Kompozitlerin sağlayacağı bu faydaların daha iyi anlaşılması sonucunda, tasarımcılar, mühendisler ve tasarımlarını son ürüne dönüştüren ilgili meslek grupları, işlerini daha kolay ve etkin şekilde yapabilirler.

Kompozit uygulamaların üstün yanlarını şu başlıklar altında özetleyebiliriz;

Yüksek Mukavemet :
Kompozitler yüksek mukavemet değerleri sağlayan malzemeler arasında en etkin olanlardan birisidir. Çekme, eğilme, darbe ve basınç dayanımı gibi mekanik değerlerin sağlanmasına  yönelik tasarlanabilmektedirler. Geleneksel malzemelerin aksine kompozitler, bir uygulamadaki özel  tasarım beklentilerine uygun mukavemet değerlerini sağlayabilmektedirler.

Hafiflik :
Kompozitler birim alan ağırlığında hem takviyesiz plastiklere, hem de metallere göre daha yüksek mukavemet değerleri sunmaktadırlar. Ürüne sağladığı yüksek mukavemet / hafiflik özelliği etkin bir şekilde kullanılmasındaki en önemli nedenlerden biridir.

Tasarım Esnekliği :
Kompozitler bir tasarımcının aklına gelebilecek her türlü karmaşık, basit, geniş, küçük, yapısal, estetik, dekoratif ya da fonksiyonel şekle sokulabilirler. Maliyet düşürme çalışmalarının yanısıra, kompozit ürün tasarımcıları prototip üründen seri üretime geçme yönünde yeni yaklaşımları denemektedirler.

Boyutsal Stabilite :
Çeşitli mekanik, çevresel baskılar altında termoset kompozit ürünler şekillerini ve işlevselliklerini korumaktadırlar. Kompozitler takviyesiz termoplastiklerin viskoelastik ve büzüşme özelliklerini sergilemezler. Isıl genleşme katsayıları daha düşüktür. Kompozitlerin sünme noktası genel olarak kırılma noktasına eşdeğerdir.

Yüksek Dielektrik Direnimi :
Kompozitlerin göze çarpan elektrik yalıtım özellikleri, birçok komponent’in üretimi konusunda açık bir tercih nedenidir. Ayrıca uygulama gereği, uygun modifiye edicilerin ve katkı malzemelerinin kullanılması durumunda kompozit ürüne elektriksel iletkenlik niteliği katmak da mümkündür.

Korozyon Dayanımı :
Kompozitler paslanmaz ve aşınmaz. Çeşitli kimyasal ve ısıl ortamlara dayanım sağlamak amacı ile geliştirilmiş birçok reçine sistemi mevcuttur. Uygun tasarlandığında kompozit ürünlerin en az bakımla, uzun süreli hizmet ömrüne sahip olmaları sağlanabilir.

Kompozit Parçaların İmalatı :
Kompozit ürünler çelik türündeki geleneksel malzemelerde karşılaşılan birçok parçanın birleştirilmesi ve sonradan monte edilmesi işlemini ‘’tek parçada kalıplama’’ olanağı ile ortadan kaldırırlar. Böylece üretim maliyetinin daha düşük olmasını ve montaj sırasında karşılaşılabilecek sorunların azaltılması sağlanmaktadır.

Yüzey Uygulamaları :
Kompozit uygulamalarının çoğunda renk, kalıplama sırasında ürüne kazandırılabilmekte ve uzun süre bakım gerektirmeden kullanılabilmektedir. Düzgün yüzey ( A Sınıfı ) ve düşük çekme özelliklerine sahip reçine sistemleri metalik boyama uygulamalarına uyumludur. Kalıpların uygun tasarımı ve uygun malzeme seçimi trim atıkları, zımpara ve kenar firelerinin azaltılabilmesini sağlayabilmektedir.

Düşük Araç/Gereç Maliyeti :
Genel bir kural olarak seçilen kalıplama yöntemi ne olursa olsun kompozit üretimi için seçilen araç ve gereçlerin maliyeti çelik, aliminyum ve metal alaşımlı geleneksel malzemelere göre daha ucuzdur.

Geçmişteki Başarılı Uygulamalar :
Geçen kırkbeş yıl içinde, ellibinin üzerinde başarılı kompozit uygulaması bu ilginç malzemenin değerini ortaya koymaktadır. Daha düne kadar kompozit endüstrisinin öncüleri, kompozit malzemelerin kabul görmesi için çalışırken bugünün mühendisleri, tasarımcıları, pazarlama uzmanları son kullanım ve uygulamalarda, kompozit malzemelerin artan başarısı nedeniyle bu tür malzemelere karşı duydukları güveni vurgulamaktadırlar. Bu uygulamalar kompozitlerin maliyet ve performans değerlerini kanıtlamaktadır.

Kompozitler ayrıca, sınırsız kalıplama boyutları, çok sayıda üretim tekniği, diğer malzemelerle uyuşma özelliği (takviye amacı ile köpük kullanımı), kendinden renklendirilme olanağı, isteğe bağlı olarak, ışık geçirgen özellikte üretilebilme olanağı gibi avantajlara da sahiptir.

Kompozitler yaygın olarak birçok farklı uygulama alanında kullanılmaktadır.
Kompozit / CTP endüstrisine ilişkin on farklı sektör örnek olarak aşağıda belirtilmiştir.

- - Tüketim Malları ve Spor/Eğlence
- - Yapı Sektörü
- - Korozyon Dayanımlı Ürünler
- - Ev Aletleri ve İş Ekipmanları (İmalat Sanayi)
- - Denizcilik
- - Taşımacılık ve Otomotiv
- - Havacılık/Uzay/Savunma
- - Askeri Uygulamalar
- - Elektrik/Elektronik
- - Tarım/Gıda Sektörü

Kaynak : Cam Elyaf Sanayii A.Ş.’nin CTP Teknolojisi Kitabı
Cam Takviyeli Polyester esaslı ürünlerin imalatı sektöründe 33 yılı aşkın tecrübeye sahip profesyonellerden oluşan ve BD FORM ENDÜSTRİYEL TASARIM ve İNŞ. SAN. TİC. A.Ş. çatısı altında bir araya gelen ekip yönetiminde faaliyet gösteren, proje ve imalatı bünyesinde birleştirebilmiş ve bunun sürekliliğini sağlamış bir kuruluş olarak Tasarım & Proje Çalışmalarımızı ve Ahşap, Metal & Kompozit malzemeler ile gerçekleştirdiğimiz üretim faaliyetlerimizi Seyrantepe'deki yaklaşık 1.500 m2'lik atölyemizde CNC gibi modern ekipmanlar ile sürdürmekteyiz. Sektörde firmamıza önemli bir rekabet avantajı sağlayan bu özelliğimiz ile geniş bir yelpazede hizmet vermekte ve deneyimli kadromuz ile malzemelerdeki teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek Tasarım / Üretim çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

BD FORM "Özel Tasarım Atölyesidir. "Konusunda uzman ekibimiz ile ne isterseniz tasarlar ve imal ederiz!

Gerek tasarım gerek üretim kadrolarımız her biri kendi alanında uzman çalışanlardan oluşmaktadır. Şirketimizin bünyesinde uygulamaya yönelik detaylı tasarım sonrasında , uygulamalarımız öncelikle model yapımı ile başlar. İmalatlarımızdaki konstrüksiyonlarda ahşap ya da fiber malzemeler kullanılmaktadır. Kullanınlan polyester hammaddeleri ülkemizde bulunan en kaliteli malzemelerdir.
Kompozit.?

Yeşilce Mahallesi Aytekin Sokak No : 42
Oto Sanayii Sitesi
Kağıthane  /  İstanbul
Tel  : +90 212 269 03 06
Fax : +90 212 269 03 07
Mail : form@bdformtasarim.com